Clasamentul deputaților responsabili

locul26

Vezi tot clasamentul
26
8
Punctaj pentru atribuțiile utilizate

8puncte

23.07.2021
Deputată
23.07.2025
mandatul încetează peste 3 ani
Data nașterii
29.06.1993
Profesie
Juristă
Studii
  • 2017 - 2018 - Master în Dreptul muncii, relații de muncă și industriale, Universitatea din București;
  • 2012 - 2016 - Licență în Drept, Universitatea de Stat din Republica Moldova.
Funcții anterioare
  • 21.09.2021 - prezent - Deputat, Parlamentul Republicii Moldova;
  • 29.10.2019 - 20.09. 2021 - Consilier de Deputat, Parlamentul Republicii Moldova;
  • 16.04.2018 - 14.06.2019 - Expert, Parlamentul României;
  • 01.08.2016 - 07.08.2017 - Grefier, Judecătoria Chișinău.

Punctajul pe categorii

Parlament

Atribuțiile deputatului ce țin de activitatea sa în Parlament

8 puncte

Administrație

Atribuțiile deputatului ce țin de interacțiunea sa cu alte instituții de stat

0 puncte

Cetățeni

Atribuțiile deputatului ce țin de interacțiunea sa cu cetățenii din circumscripția în care a fost ales

0 puncte

Competențe folosite

0
0
10.2021
4
4
11.2021
5
5
12.2021
0
0
01.2022
Ultima actualizare 10.01.2022
Parlament ► Comisie
0.5 puncte (din 1.5)

A participat la ședința Comisiei juridice, numiri și imunități din 23 decembrie 2021.

Competența: Participarea la ședințele comisiei din care face parte
Parlament ► Legislativ
1 punct (din 1.5)

A participat la scrierea Proiectului de lege pentru modificarea Legii nr.291/2016 cu privire la organizarea și desfășurarea jocurilor de noroc (art.18). 

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (6 și mai mulți deputați autori)
Parlament ► Legislativ
1 punct (din 1.5)

S-a aliniat la scrierea Proiectului de lege pentru modificarea unor acte normative (Legea nr.797/1996 pentru adoptarea Regulamentului Parlamentului – art.73, 97; Legea nr.39/1994 despre statutul deputatului în Parlament – art.10; ș.a.).

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (6 și mai mulți deputați autori)
Parlament ► Legislativ
1.5 puncte (din 1.5)

A contribuit la elaborare Proiectului de lege privind modificarea Codului fiscal nr.1163/1997 (art.124, anexa nr.2).

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (1-5 deputați autori)
Parlament ► Comisie
0.5 puncte (din 1.5)

A participat la ședința Comisiei juridice, numiri și imunități din 3 decembrie 2021.

Competența: Participarea la ședințele comisiei din care face parte
Parlament ► Legislativ
1 punct (din 1.5)

S-a implicat la elaborarea Proiectului de hotărâre privind revocarea din funcție a directorului Centrului Național Anticorupție.

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (6 și mai mulți deputați autori)
Parlament ► Comisie
0.5 puncte (din 1.5)

A participat la ședința Comisiei juridice, numiri și imunități din 17 noiembrie 2021.

Competența: Participarea la ședințele comisiei din care face parte
Parlament ► Legislativ
1 punct (din 1.5)

A contribuit la scrierea Proiectului de lege pentru modificarea unor acte normative (Codul vamal nr.1149/2000 – art.30, 50, 56, ș.a.; Codul fiscal nr.1163/1997 – art.1016, 103, 124, 125; ș.a.).

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (6 și mai mulți deputați autori)
Parlament ► Legislativ
1 punct (din 1.5)

A participat la elaborarea Proiectului de lege pentru modificarea Codului fiscal nr.1163/1997 (art.231).

Competența: Propuneri de legi și modificări de legi (6 și mai mulți deputați autori)