Petru Burduja

Clasamentul deputaților responsabili

locul48

Vezi tot clasamentul
48
Petru Burduja
10.5
Punctaj pentru atribuțiile utilizate

10.5puncte

Vezi punctajul detaliat
23.07.2021
Deputat
23.07.2025
mandatul încetează peste 2 ani
Data nașterii
05.09.1976
Profesie
Economist
Studii
  • Universitatea Agrara de Stat din Moldova, facultatea Economie, calificarea economist în evidența contabilă, specialitatea Contabilitate și audit, 1994-1999. 
     
Funcții anterioare
  • August 2015 – 2019, Consiliul Municipal Chișinău Consilier municipal, Vicepreședinte al fracțiunii PSRM în CMC;
  • Martie 2019 – iulie 2021 Parlamentul RM Deputat, Președinte al Comisiei economie, buget și finanțe.
     

Participarea în alegeri

Candidat în alegeri parlamentare din 24.02.2019
Data înregistrării: 02.01.2019
Partidul Socialiștilor din Republica Moldova
Logo

Platforma electorală

Reindustrializarea țării, renașterea zonei industriale în sectorul Ciocana, crearea în orașul nostru a unei industrii moderne și tehnologizate.